Petri Kangaskokko valmennusosaamisen kehittäjäksi

Monelle seurassa jo valmiiksi tuttu mies, Petri "Kane" Kangaskokko aloittaa seurassa ja seurayhteisössä valmennusosaamisen kehittäjänä 1.8.2022. Aikaisemmin tehtävää hoitanut Tuomas Nikupeteri siirtyy uusiin tehtäviin välillä jalkapallon ulkopuolelle. 

Kane on seuran palveluksessa ollut aikaisemminkin. Vuosina 2009-2011 hän toimi seuran valmennuspäällikkönä. Lisäksi Kane on ollut seuran hallituksessa yhteensä kuusi vuotta ja juniorivalmentajana vuodesta 2002 aina vuoteen 2021 saakka. Varsinaiselta ammatiltaan Kane on opettaja ja kasvatustieteiden ammattilainen, kuten edeltäjänsäkin. Lisäksi Kane on kouluttautunut psyykkisen valmennuksen puolella. 

Tehtävässä Kane pääsee jatkamaan laadukasta työtä koko seurayhteisön valmennusosaamisen kehittämisen eteen. Päällimmäisenä tavoitteena valmennusosaamisen kehittämisessä on, että tulevaisuudessa jokaisella lapsella ja nuorella olisi koulutettu ja osaava valmentaja niin omassa seurassamme kuin seurayhteisön seuroissa. 

SJK-juniorit toivottaa Kanen tervetulleeksi ja samalla toivottaa Nikulle menestystä uusiin tehtäviin!