SJK matkalla soveltavan jalkapallon edelläkävijäksi

Seinäjoen Jalkapallokerhon soveltava jalkapallo on ottanut viime aikoina tuulta purjeisiinsa seuran järjestämän monipuolisen tarjonnan myötä. Monipuolisten harrastusmahdollisuuksien tarjoamisen lisäksi seura metsästää nyt myös koko suomalaiselle jalkapallolle ainutlaatuista arvokisamitalia.

Seuran matka kohti suurta tavoitetta alkoi, kun CP-jalkapallomaajoukkueeseen kuuluva Juha Julmala pohti seurajoukkueiden arvoturnauksen, Club World Cupin olevan sopiva haaste kovassa kehitysvaiheessa olevalle suomalaiselle CP-jalkapallolle.

  • Ryhdyin oitis selvittämään pelaajien ja toimihenkilöiden kiinnostusta matkaan, ja sain ilokseni koko kansallisen CP-jalkapallon parhaimmiston mukaan projektiin, jonka myötä osallistumme ensimmäisenä suomalaisena parajalkapallon seurajoukkueena arvoturnaukseen. SJK:n, Palloliiton ja paikallisten yritysten sekä medioiden ainutlaatuisen innostuksen myötä olemme päässeet tekemään tätä juttua isosti, hän kertaa.

Mitalisuosikkina turnaukseen lähtevän joukkueen kapteenistoon kuuluvat Julmalan lisäksi yli sadan maaottelun Johannes Siikonen sekä vastikään toimintaan mukaan liittynyt Adel Eid, jolla on takanaan mittava, nuorten maaotteluihin ja Veikkausliigamitaliin johtanut jalkapalloura.

  • Vammaisjalkapallo avasi minulle aivan uuden ja mielenkiintoisen peliuran. Minulle on suuri kunnia toimia rohkaisevana esimerkkinä sellaisille pelaajille, jotka kamppailevat erilaisten haasteiden kanssa, mutta haluavat palavasti pelata ja olla osa yhteisöä. Jalkapallo kuuluu kaikille, ja sen eteen teemme työtä suurella ylpeydellä, hän kertoo.

Työ uusien soveltavan jalkapallon pelaajien löytämiseksi alkaa Seinäjoella perjantaina 19.4. pelattavan SJK-Ilves -Veikkausliigaottelun yhteydessä. Ottelun ympärillä järjestettävä Suuri Erityisjalkapallopäivä avaa kaikille erilaisten haasteiden kanssa taisteleville mahdollisuuden tutustua lajiin ja seuran toimintaan.

  • Seurallamme on viisi erilaista soveltavan jalkapallon ryhmää: suuren suosion saaneet kehitysvammaisten ryhmä Tiikerit, ikäihmisten ja liikuntarajoitteisten kävelyjalkapallo, sähköpyörätuoliryhmä Power Chair sekä runsaasti uusia pelaajia tarvitsevat Pikkutiikerit ja tämän kisaprojektin käynnistämä lievempien rajoitteisten kanssa kamppaileville tarkoitettu tavoitteellisempi SJK Haaste -ryhmä. Tämä tapahtuma tulee mahtavaan saumaan uusien pelaajien löytämisen kannalta. Meidän seurassamme jokainen pelaaja on tärkeä, ja suhtaudumme tähän erityisjalkapallon kautta toteutuvaan inhimilliseen työhön suurella ilolla ja innostuksella, kommentoi SJK-juniorit ry:n toiminnanjohtaja Jussi Saarijärvi.

Päivä lähtee tapahtuman osalta käyntiin Wallsport Areena Coach Loungessa klo 16 järjestettävällä tiedotustilaisuudella, jossa MM-kisaprojektista ja soveltavasta jalkapallosta kertovat edellä mainittujen pelaajien lisäksi joukkueen päävalmentaja ja suomalaisen CP-jalkapallon pitkän linjan kehittäjä Ville Sallinen sekä Palloliiton alueellinen seurakehittäjä Outi Järvelä.

Pelaamisen ilo alkaa klo 16:30-17:30 järjestettävissä avoimissa soveltavan jalkapallon harjoituksissa, josta siirrytään stadionille seuraamaan liigaottelua ja esittelemään soveltavaa jalkapalloa ottelussa kävijöille.

Päivän päättävät Wallsportilla klo 20 alkavat näytösottelut SJK Tiikerit – Apollo sekä SJK Para – Ilmajoen Kisailijat Naiset.