Maria Da Silva seurakoordinaattoriksi

Seinäjoen Jalkapallokerho-juniorit Ry:n seurakoordinaattoriksi on valittu monelle seuraihmiselle tuttu henkilö, Maria Da Silva.

Maria on oman pelaajauran jälkeen siirtynyt oman perheen harrastuksen kautta kentän laidalle taustajoukkoihin. Maria on omien lasten joukkueissa toiminut valmentajana ja joukkueenjohtajana seurassa siitä saakka, kun tyttöjalkapallo tuli osaksi SJK-junioreita. Aikaisemmin hän on toiminut vastaavissa tehtävissä naapuriseura SeMi:ssä. Nyt hän tulee vahvistamaan seuran toimiston tiimiä! 

Maria tulee jatkamaan Tammisen Teron työtä seurassa ja hänen vastuulleen kuuluu pelaajien ja pelaamisen hallintoon liittyvät työtehtävät, yhteistyön koordinointi sidosryhmien kanssa sekä seuran tapahtumien ja turnausten suunnitteluun osallistuminen. Pelaamisen hallinnossa tärkeimmät ja näkyvimmät tehtävät ovat otteluasettelut ja kenttävuorojen jako.

Maria aloittaa tehtävässään 12.12.2022.